Czy warto kupić akcje JSW?

DrukujEmail

Emisje - Jastrzębska Spółka Węglowa

akcje JSW
Emisja akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej należy do tych ofert, które skupiają uwagę nie tylko wytrwałych inwestorów giełdowych, ale też osób, które nie mają na co dzień do czynienia z GPW. Pytaniem, na które wielu chce znać odpowiedź jest to, czy akcje JSW dadzą zarobić?
Wielu inwestorów chce kupić akcje mając świadomość, że to jedna z ostatnich tak dużych ofert prywatyzacyjnych. Jednocześnie obawy budzi ostatni debiut banku BGŻ. Czy czasem znów nie skończy się niewypałem? Nikt oczywiście nie daje gwarancji zysku na akcjach JSW, ale wydaje się, że takiej oferty nie można przegapić.
Historia pokazuje, że na tego typu ofertach (bardzo duża spółka Skarbu Państwa) się nie traci (raczej). Oczywiście zawsze można wskazać wiele zagrożeń dla udanego debiutu (np. silna pozycja związków zawodowych, ostatnie strajki), ale trzeba pamiętać, że to wszystko jest już "w cenach", tzn. analitycy wyceniający spółkę doskonale zdają sobie sprawę ze wszystkich zagrożeń i biorą je pod uwagę wyceniając spółkę.
A na ile JSW jest wyceniane? Różnice w poszczegółnych wycenach są dość spore - od 110 do prawie 200 złotych. Niektóre wyceny przedstawione zostały w tabelce poniżej.
WyceniającyWycena spółkiWartość jednej akcji
PZU Asset Managment 16-20 mld zł147-184 zł
Citigroup13,5-18,5 mld zł124-170 zł
DI BRE Banku14,58-19,22 mld zł134-177 zł
UniCredit17,1-21,5 mld zł157-198 zł
Wood&Company18,2-20,8 mld zł167-191 zł
DM PKO BP13,2-19,7 mld zł121-181 zł
Ipopema Securities13,2-14,9 mld zł121-137 zł
Nie jest to miejsce na szczegółową analizę spółki. Warto przeczytać (lub chociaż przejrzeć) prospekt emisyjny, ale należy zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie lepiej ocenić spółki niż specjaliści z funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich i banków inwestycyjnych. Zamiast analizować wykresy cen węgla oraz obliczać rentowność brutto dla 1000 parametrów osobno, lepiej przejrzeć co do przekazania mają analitycy i samemu wyciągnąć wnioski z lektury. W tym celu można zapoznać się m.in. z opracowaniem przygotowanym przez DM BZ WBK, dostępnym pod adresem www.dmbzwbk.pl/_items/dmbzwbk.pl/ms/1105b/110614_zcs_jsw_ipo.pdf (plik PDF).
Po pierwszych dniach zapisów na JSW brokerzy przyznają, że jest spore zainteresowanie ofertą i nie ma zagrożenia, że skończy się podobnie jak przy akcjach BGŻ, kiedy to emisja nie cieszyła się zainteresowaniem ani inwestorów indywidualnych, ani funduszy. Jeśli zarządzający OFE i TFI stwierdzą, że cena 146 zł za akcje jest za wysoka, wtedy skłonią Skarb Państwa do jej zmniejszenia. Nie ma jednak ryzyka, że całkiem zbojkotują ofertę. Zamiast BGŻ mogą kupić sobie akcje kilkunastu innych banków, natomiast trudno znaleźć na GPW odpowiednik dla JSW - nie jest nim ani Sadovaya, ani Bogdanka, ani NWR. Trzeba też pamiętać, że jeszcze w tym roku JSW powinien znaleźć się w indeksach WIG20 i MSCI Poland, co jeszcze bardziej skłoni do zakupu akcji spółki zarówno polskie fundusze, jak i zagranicznych graczy.
Myślę też, że minister Grad będzie chciał się zrehabilitować po nieudanej ofercie BGŻ i niespodziewanej sprzedaży akcji PZU, co nie przez wszystkich zostało dobrze ocenione. Kolejna wpadka mogłaby pozbawić szans ministra na utrzymanie teki po jesiennych wyborach.
Daleki jestem od twierdzenia, że oferta JSW pozbawiona jest ryzyka, bo tak wcale nie jest. Myślę jednak, że ryzyko jest niewielkie - ewentualna strata jest mało prawdopodobna, a jeśli już nastąpi to nie powinna przekroczyć ułamka procenta (no może 2-3 procent) zainwestowanej sumy. Warto chyba podjąć to ryzyko, jeśli stajemy przed szansą na zarobek rzędu 10-15 procent w ciągu 2-3 tygodni a taki zysk podczas debiutu uważam za bardzo realny. Ofertą JSW powinny się zainteresować szczególnie osoby posiadające lokaty i fundusze pieniężne, dające 5 procent zysku po roku - tyle ile inflacja. Przy JSW nikt nie gwarantuje zysku, ale jak najbardziej realne jest osiągnięcie zysku dwa razy wyższego w ciągu kilkunastu dni.
Nie ma też ryzyka takiej redukcji jak przy BGŻ. Minister raczej puli akcji nie zmniejszy a oferta jest tak duża, że nawet przy 200.000 zapisów otrzymamy akcje warte około 8-9 tys. złotych. Gdyby udało się podczas debiutu osiągnąć zysk rzędu 10-15 procent - mamy zarobek na całkiem udane wakacje, czego wszystkim życzę.
ps. To tylko moja odpowiedź do zadanego pytania Czy warto zapisać się na akcje JSW? Nie ponoszę odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte po lekturze tego tekstu. Przed zakupem akcji skonsultuj się ze swoim maklerem bądź doradcą inwestycyjnym :)
Nie chcesz ominąć żadnej informacji o nowych emisjach akcji na GPW? Dołącz do naszego profilu na Facebook-u lub zainstaluj w swojej przeglądarce Toolbar Pierwotny.pl.


0"
Bezpłatny Toolbar Pierwotny.pl umożliwia bieżący dostęp do informacji o nowych emisjach akcji i debiutach spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych i rynku NewConnect.

Notowania giełdowe

Polecane strony

almanach.biz - katalog firm

Inwestuj w złoto

Inwestycje w złoto

Zainwestuj bezpiecznie w złoto. Jeden gram szlachetnego kruszcu gratis dla Ciebie. Zobacz więcej

Biuro maklerskie w Twoim komputerze

rachunek maklerski

Załóż bezpłatny rachunek maklerski przez Internet. Niskie prowizje maklerskie i oprocentowanie gotówki. Zobacz więcej

Kup akcje przed debiutem na NewConnect

Udział w ofertach prywatnych

Kup akcje przed debiutem na NewConnect i skorzystaj z szansy na ponadprzeciętne zyski. Zobacz więcej

Analizy giełdowe

Analiza wykresów giełdowych

Zapisz się na darmowy, 48 stronicowy e-book o metodach analizowania wykresów i naucz się jak inwestować na giełdzie. Pobierz szkolenie